MaxiPozyczka
Co to jest Rejestr Dłużników? Jak sprawdzić siebie w Rejestrze Dłużników?

Co to jest Rejestr Dłużników? Jak sprawdzić siebie w Rejestrze Dłużników?

Rejestr Dłużników – co to jest?

Rejestr Dłużników jest zestawieniem prowadzonym przez Krajowy Rejestr Długów (KRD). Działa w ramach biur informacji gospodarczej. Nazywany jest także Krajowym Rejestrem Dłużników (również KRD). System ten został uruchomiony w Polsce 4 sierpnia 2003 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie, gromadząc i udostępniając informacje finansowe na temat osób prywatnych oraz firm z różnych sektorów. Wpis w KRD dotyczący konkretnego dłużnika pojawia się po zgłoszeniu go do rejestru przez wierzyciela. Jak sprawdzić swoje długi wyjaśnia pożyczki-online.pl.

Jak sprawdzić KRD?

Wiele osób poszukuje informacji o tym, jak sprawdzić, czy jest się w KRD. Warto wiedzieć, że istnieje bardzo prosty, darmowy sposób na zweryfikowanie tego. Podstawą jest weryfikacja dowodem osobistym. W celu sprawdzenia bazy KRD należy wejść na stronę Krajowego Rejestru Długów (krd.pl). Następnie należy kliknąć przycisk „Panel klienta”. Następnie wybrać „Sprawdź” w sekcji „Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”. Kolejnym rokiem jest rejestracja w systemie poprzez odnośnik „Załóż konto”. Po podaniu danych należy dodać skan lub zdjęcie dowodu osobistego z widocznymi: imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL oraz datą ważności dowodu. Następnie trzeba zalogować się do systemu. W belce na górze należy wybrać opcję „Sprawdzanie”, a następnie „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Po zweryfikowaniu tożsamości raport KRD zostanie wygenerowany i zapiany na koncie użytkownika.

Kiedy można trafić do Rejestru Dłużników?

Warto zaznaczyć, że nie każdy dłużnik trafi do KRD. Istnieje konkretna lista sytuacji, w których wpis może być wykonany. W przypadku osób fizycznych zaległość musi być większa niż 200 zł, ponadto musi być udokumentowane, że nie została ona spłacona od co najmniej 30 dni. W przypadku przedsiębiorców kwota długu to 500 zł. Ponadto na co najmniej 30 dni przed złożeniem wniosku do KRD o umieszczenie dłużnika w rejestrze musiało zostać wysłane wezwanie do zapłaty. Wśród zobowiązań, za które można zostać wpisanym do KRD, wyróżniamy m.in.:

- raty pożyczek,
- raty kredytów,
- opaty administracyjne,
- rachunki za media – prąd, wodę etc.,
- abonament telefoniczny,
- mandaty,
- alimenty.

KRD – skutki

Konsekwencjami wpisu do Rejestru Dłużników jest problem z uzyskiwaniem pożyczki lub kredytu bankowego. Wynika to z tego, że wpis do KRD obniża wiarygodność kredytową klienta banku, przez co uważany jest on za osobę, która może mieć problemy ze spłatą zobowiązania. W tym wypadku może otrzymać negatywną decyzję kredytową lub ponieść wyższe koszty uzyskania gotówki. To jednak nie koniec poważnych skutków braku spłacania należności. Rejestr Dłużników sprawdzany jest także przez dostawców usług takich jak Internet czy telefon. W przypadku wpisu na listę można napotkać na problemy z podpisaniem umowy na abonament.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów